Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru & Cevapları Platformuna Hoşgeldiniz. Soruları eklemeden önce Beton Prefabrikasyon El Kitabı ve önceki soruları bakmanızda fayda var.
8.2 kategorisinde tarafından
tarafından yeniden kategorilendirildi

20.00 m yüksekliğindeki prefabrik yapı tasarımımızı TBDY-2018 e göre değerlendirmenizi rica ediyoruz,  önerileriniz bizim için önem arz etmektedir.  Yapı modeline ait görselimiz aşağıdaki gibidir. Makas açıklığımız 28.00 m dir. Şekildeki gibi 20.00 m de çatı kirişi şeklinde düşünülmüştür fakat çelik çatı olması da değerlendirilebilir. TBDY – 2018 E Göre: Tablo 3.3 den BYS = 5 olarak belirlenmiştir. Fakat BYS=5 için Tablo 4.1 e bakıldığında sadece MAB1 ve MAB2 tipi moment aktaran bağlantı kullanabileceğim kanaatine varmaktayım. Sorularım  :

1 . Yukarıda izlediğim yol ve varmış olduğum sonuç yanlış mı olur?  

2. Çatı düzleminde mafsallı bağlantı ile prefabrik çatı kirişi veya çelik çatı şeklinde tasarım yapamaz mıyım?  

3. Sadece yönetmelikte belirtilen Moment Aktaran Birleşim Modelleri olan MAB-1, MAB-2, MAB-3, MAB-4 e uymak zorunda mıyım, gerekli uygulamaları yaparak bunların haricinde moment aktaran model tasarımı yapamaz mıyım? 

1 cevap

tarafından
1. Yaklaşım doğrudur.

2. Üstten mafsallı kolonlar ile yüksekliği 12 m yi geçmeyen taşıyıcı sistemler kurulabilir.

3. Yönetmelikte verilen birleşim şekillerini doğrudan kullanabilirsiniz. Diğer tür birleşimler için Madde 8.2.1.3 deki koşulları sağlamanız gerekmektedir.
Hoş geldiniz, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru ve Cevapları Platformu sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
Türkiye Prefabrik Birliği | Anasayfa
...