Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru & Cevapları Platformuna Hoşgeldiniz. Soruları eklemeden önce Beton Prefabrikasyon El Kitabı ve önceki soruları bakmanızda fayda var.
7.3 kategorisinde tarafından
tarafından yeniden kategorilendirildi
Kolon orta bölgesinde düşey kolon donatılarının bindirme bölgesinde, etriyelerin aralığının en küçük s'i veren s<=150mm ve s<=bmin/3 koşularına göre seçilmektedir.

Alternatif olarak, ana donatıların bindirme yapılması yerine manşonla bağlanması durumunda, so=min (s<=200mm ve s<=bmin/2) seçilebilir mi?

Teşekkürler, saygılar.

1 cevap

tarafından
Kolon ana donatılarının manşonlu birleştirilmesi halinde; Madde 7.3.3.3 ye göre "Yanyana boyuna donatılarda yapılan manşonlu veya kaynaklı eklerin arasındaki boyuna mesafe 600 mm’den az olmayacaktır" koşulu nedeniyle donatı birleşimi tek kesitte yapılmayacaktır. Madde 7.3.4.2 ye göre  kolon orta bölgesinde; etriye, çiroz veya spiral aralığı en küçük kolon enkesit boyutunun yarısından ve 200 mm’den daha büyük alınmayacaktır. Etriye kollarının ve/veya çirozların arasındaki yatay mesafe etriye çapının 25 katından daha fazla olmayacaktır.
Hoş geldiniz, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru ve Cevapları Platformu sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
Türkiye Prefabrik Birliği | Anasayfa
...