Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru & Cevapları Platformuna Hoşgeldiniz. Soruları eklemeden önce Beton Prefabrikasyon El Kitabı ve önceki soruları bakmanızda fayda var.
Tablo 4.1 kategorisinde tarafından
tarafından yeniden kategorilendirildi
Deprem etkisi altında dayanıma göre analizler,  prefabrik kolon kiriş türüne göre (MAB1, MAB2, MAB3, MAB4) taşıyıcı sistem davranış katsayısı R ve dayanım fazlalığı katsayısı D belirtilmiştir.

Ancak çelik arakat (kiriş ve döşemeler) birleşim türü hakkında (kompozit) bir tanımlama göremedik.

Bu bağlantı türü için örneğin süneklik türü yüksek yapılarda, kaynaklı veya pimli birleşim bağlantı türüne benzetilerek; R=5, D=2,5 seçilebilir mi? (BYS>=6)

Benzer şekilde, h<=12m yapılarda mafsallı çatı çelik kirişleri ile prefabrik kolonların bağlantısı durumunda, prefabrik süneklik düzeyi yüksek sistemlerdeki birleşim için R=3, D=2 değerleri kullanılabilir mi?

Teşekkürler.

1 cevap

tarafından
Taşıyıcı sistem davranış katsayısı (R) ve dayanım fazlalılığı katsayısı (D), önüretimli betonarme bina yatay yük taşıyıcı sisteminin türüne (çerçeve, boşluklu perde, boşluksuz perde) ve kolon-kiriş bağlantı şekline göre belirlenmektedir. Çelik arakatın varlığı, Tablo 4.1 de tanımlanan R ve D büyüklüklerini etkilemez. Arakat taşıyıcı kirişlerinin betonarme elemanlara birleşiminde moment aktarmayan bağlantılar tercih edilmelidir.  h<=12m yapılardaki mafsallı çatı çelik kirişleri ile prefabrik kolonların bağlantısı durumunda, Tablo 4.1 de tanımlanan "B15. Deprem etkilerinin tamamının çatı düzeyindeki bağlantıları mafsallı olan ve yüksekliği 12 m’yi geçmeyen süneklik düzeyi yüksek kolonlar tarafından karşılandığı tek katlı binalar için"  R=3, D=2 değerleri kullanılacaktır
Hoş geldiniz, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru ve Cevapları Platformu sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
Türkiye Prefabrik Birliği | Anasayfa
...