Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru & Cevapları Platformuna Hoşgeldiniz. Soruları eklemeden önce Beton Prefabrikasyon El Kitabı ve önceki soruları bakmanızda fayda var.
Tablo 4.1 kategorisinde tarafından
Tek katlı mafsallı sistemler için max Kat yüksekliği 12m ile sınırlandırılmıştır. Son zamanlarda sanayicilerden 17m -26m  yükseklikler arası talepler gelmektedir. Şartname gereği bağlantı tiplerine göre yükseklikler sınırlandırılmıştır. (MAB1-2-3-4) Aynı zamanda farklı bağlantı tipleri için bazı şartlar altında izin verilmiştir. 4 adet bağlantı tipi  prefabrik üreticilerinin ihtiyaçlarına yetersiz kalacağından, piyasada bir sürü yeni bağlantı tipi türeyecektir. Dolayısı ile MAB bağlantı tipleri artırılmalıdır.

1 cevap

tarafından
(MAB1-2-3-4) bağlantı tiplerinden farklı bağlantı tipleri için, Madde 8.2.1.3  gereği "Bu bölümde tanımlanan bağlantılardan farklı bağlantı tipleri de projelendirilebilir ve uygulanabilir. Ancak bu farklı bağlantı tiplerinin; 1.4’e göre gerçekleştirilecek deneysel çalışmalarla, yeterli rijitlik, dayanım ve süneklik özelliklerine sahip olduğu, kararlı çevrimsel döngüler oluşturabildiği ve benzer dayanıma sahip monolitik bağlantıya eşdeğer enerji tüketebildiği gösterilerek belgelendirilecektir." yerine getirilmelidir. Mevcut birleşimlerin kombinasyonu durumunda; birleşim aracının türüne uygun R ve D değerleri kullanılmalıdır. Plastik mafsalın bağlantı bölgesi dışında kiriş üzerinde oluşması ve yeterli süneklik ve enerji tüketebilme özelliğine sahip olması gerekmektedir.
Hoş geldiniz, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru ve Cevapları Platformu sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
Türkiye Prefabrik Birliği | Anasayfa
...