Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru & Cevapları Platformuna Hoşgeldiniz. Soruları eklemeden önce Beton Prefabrikasyon El Kitabı ve önceki soruları bakmanızda fayda var.
Tablo 4.1 kategorisinde tarafından
Geniş açıklı ve yüksek (H>12m) binalarda Çelik çatı - Prefabrik kolon uygulamasına gidilmektedir. Şartnamede bu tür sistemler için açıklama bulunmamaktadır. Bunların şartnameye dahil edilmesi ve bağlantı detaylarının belirlenmesi gerekmektedir. Çelik Kafes çatıların kolonlara monolitik bağlanması gibi şartnamede karşılığı olmayan çözümler üretilmektedir. Dolayısı ile bu birleşimler ile ilgili detaylar geliştirilene kadar çelik kafes çatıların prefabrik kolonlara sadece mafsallı bağlanmasına izin  verilmelidir. Ayrıca 12 m yükseklikten sonra uzay çatı yapılamayacak gibi gözüküyor.

1 cevap

tarafından
h<=12m yapılarda, çatı çelik kirişi ile prefabrik kolonların bağlantısının mafsalı olması durumunda, Tablo 4.1 de tanımlanan "B15. Deprem etkilerinin tamamının çatı düzeyindeki bağlantıları mafsallı olan ve yüksekliği 12 m’yi geçmeyen süneklik düzeyi yüksek kolonlar tarafından karşılandığı tek katlı binalar için" R=3, D=2 değerleri kullanılacaktır. H>12m yükseklikli bina oluşturulmak istenmesi durumunda, prefabrik betonarme veya çelik kirişlerinin moment aktaracak biçimde prefabrik kolonlara bağlanması gerekmektedir. Çelik kirişlerin prefabrik betonarme kolonlar ile bağlantısı konusunda bağımsız yönetmelik maddesi olmamakla birlikte; yönetmeliğin genel ruhuna uygun olarak, yeterli sünekliği sahip olan ve plastik mafsallın kiriş üzerinde oluşabileceği detaylar geliştirilebilir.
Hoş geldiniz, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru ve Cevapları Platformu sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
Türkiye Prefabrik Birliği | Anasayfa
...