Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru & Cevapları Platformuna Hoşgeldiniz. Soruları eklemeden önce Beton Prefabrikasyon El Kitabı ve önceki soruları bakmanızda fayda var.
3.6 kategorisinde tarafından
A2 türü düzensizlik tanımında, “ A : Brüt kat alanı”  ifadesinin yerine “A: Brüt diyafram alanı“ ile değiştirilmelidir. (Bir katta birden çok rijit diyafram olabilir.) 4.5.10.4  maddesinde , 4.5.6.2 göre rijit diyafram olmayan döşemelerde İki aşamalı hesap yapılarak ayrıca rijit diyafram varsayılarak ek dış merkezlik etkisin alınması öngörülmüştür.  Rijit olmayan bir diyaframda ek dış merkezlik etkisi niye alınmıştır?

1 cevap

tarafından
Döşeme boşluklarından kaynaklanan döşeme düzlem içi deformasyonlarının yapısal davranışa etkisinin belirlenmesinde literatürde genelde "boşluk alanı/brüt kat alanı" tanımlaması kullanılmaktadır. Rijit olmayan diyafram durumunda da, kütlenin planda üniform dağılmaması olasılığı bulunduğundan ek dış merkezlik etkisi dikkate alınmaktadır.
Hoş geldiniz, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru ve Cevapları Platformu sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
Türkiye Prefabrik Birliği | Anasayfa
...