Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru & Cevapları Platformuna Hoşgeldiniz. Soruları eklemeden önce Beton Prefabrikasyon El Kitabı ve önceki soruları bakmanızda fayda var.
8.4 kategorisinde tarafından
tarafından yeniden kategorilendirildi

TBDY 2018 Bölüm 8’de yer verilen MAB (moment aktaran bağlantılar) kapsamında sadece kirişleri kolonlara birleşimi ele alınmıştır. Bu kapsamda ön-üretimli kolon (ve perdelerin) temellere MAB birleşimlerinin de tanımlanması uygun olabilir mi?

Temellere MAB bağlantıların ıslak (soketli, grout enjeksiyonlu) ve kuru (mekanik sistemler) için ayrıca verilmesi tasarımcıların ihtiyaçlarını giderebilecektir.

Yönetmelikte kolon-temel bağlantılarının sözünün geçtiği EK-8A da verilen AC -133 dokümanın tercümesinin kapsamı sadece donatı ekleme araçları, yani manşon sistemleri olup çerçeve elemanlarının bağlantı sistemlerinin tasarım esaslarını içermemektedir.

1 cevap

tarafından
Önüretim kolon ve perdelerin temele bağlantısında, moment aktaran kiriş-kolon bağlantılarında izlenen yaklaşım kullanılacaktır. Islak birleşim yöntemlerinden farklı birleşim araçları için Tablo 4.1 de tanımlanan "Dayanım Fazlalığı Katsayısı D" kullanılacaktır.
Hoş geldiniz, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru ve Cevapları Platformu sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
Türkiye Prefabrik Birliği | Anasayfa
...