Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru & Cevapları Platformuna Hoşgeldiniz. Soruları eklemeden önce Beton Prefabrikasyon El Kitabı ve önceki soruları bakmanızda fayda var.
Tablo 4.1 kategorisinde tarafından

Ülkemizde sıkça kullanılan soketli kolon-temel bağlantısının tasarımında dikkate alınacak hususlar ile ilgili Bölüm 8’de yer verilmemektedir.

Söz konusu temellerin ve soketlerin betonarme tasarımında, Madde 4.10 uyarınca Tablo 4.1’de verilen Dayanım Fazlalığı Katsayılarının (D) kullanılması gerekliliği, tasarımcılara Bölüm 8’de (ileri sürümlerde ve/veya revizyonlarda) belirtilmesi uygun olabilir mi?

Ayrıca, TPB El Kitabı ve diğer yayınlarında, eğitimlerde, çözülen örneklerde, bu konuda meslektaşlarımıza bilgi aktarımı yapılması önerilir.

1 cevap

tarafından
TBDY2018 Madde 4.10 .3 e göre "Bölüm 16 kapsamında temellerin taşıma gücü yaklaşımı ile tasarımında esas alınmak üzere, binadan temele aktarılacak kuvvetler aşağıdaki şekilde belirlenecektir." ifadesine göre;     4.10.3.1 (b) Bu tür binalarda perdelerin diğer iç kuvvet bileşenleri ve perdeler dışındaki diğer elemanlardan temele aktarılacak iç kuvvetler, 4.10.1.1’e göre sünek tasarıma karşı gelen iç kuvvetlerin 0.6Düst ile çarpılarak büyütülmesi ile elde edilecektir.  Bu maddeye göre kolonların bağlandığı temel ve soketlerin taşıma gücüne göre tasarımında, deprem yüklemsi durumunda oluşan kolon iç kuvvetlerinin 0.6Düst ile büyültülmesi gerekmektedir.  Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Eğitim El Kitabı Ekim-2018 Sayfa BA-3/25 ve BA-3/26 da "Binanın temelinin tasarımı için yük kombinasyonları" başlığı altında deprem yüklemesinden meydana gelen etkiler 0.6xDüst ile çarpılmıştır.
Hoş geldiniz, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru ve Cevapları Platformu sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
Türkiye Prefabrik Birliği | Anasayfa
...