Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru & Cevapları Platformuna Hoşgeldiniz. Soruları eklemeden önce Beton Prefabrikasyon El Kitabı ve önceki soruları bakmanızda fayda var.
4.7 kategorisinde tarafından
TBDY 2018 - 4.7.3.1 deki TPx periyodu SAP2000 yardımı ile kesin hesap yapıldığında yine 4.7.3.4 teki ampirik hesabın 1.4 katından daha büyük olmayacak mıdır? Yapılan analizler sonrasında örneğin 9m yükseklikte tek hol olan binamızın hakim titreşim periyodu sap2000 programında 1.3 sn dahi çıksa Tpa formulü ile 0.51 sn ye geri çekiliyor ve bu akıl almaz deprem kuvvetleri doğurup kolon donatı pursantajlarını 1.8 mertebesinden 3.2 mertebesine çıkmasına neden olmaktadır. Yani yönetmelik çıkmadan önce aynı özellikteki prefabrik bir yapımız 1 Ocak 2019 sabahı kesinlikle anlamsız şekilde yetersiz oluyor? Fakat Sap2000 deki değer kullanıldığında daha makul değerler elde edilmektedir. Periyot için ne alınmalıdır? Teşekkürler.

1 cevap

tarafından
Periyot hesabının, sistemin hesap modeli ile yazılım tarafından yapılması durumunda da Madde 4.7.3.2 de tanımlı koşul kullanılacaktır. Ancak, ampirik (4.27) bağıntısının tek ve ara katlı prekast endüstri yapıları için uygun olmayışı nedeniyle değiştirilmesini talep edeceğimiz bir başvuru ilgili makama yapılacaktır.
Hoş geldiniz, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru ve Cevapları Platformu sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
...