Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru & Cevapları Platformuna Hoşgeldiniz. Soruları eklemeden önce Beton Prefabrikasyon El Kitabı ve önceki soruları bakmanızda fayda var.
8.4 kategorisinde tarafından
tarafından yeniden kategorilendirildi
Madde 8.4.1.2. de "Moment aktaran bağlantıların, bağlanan elemanların taşıma kapasiteleri düzeyindeki iç kuvvetleri dayanım ve süneklikte azalma olmaksızın aktarabildikleri gösterilecektir" denmektedir.

Bağlantının azalmayan süneklilikle tesirleri aktarma becerisi hangi kabul kriterlerine göre gösterilecektir. Hangi yüklemelerde (dinamik ?, quasi-statik? monotonik olarak artan? Ne hızda artan? kaç cycle? hangi ötelenme oranı? Kabul kriterleri nedir? Kolonlarda (esas olarak eksenel yük taşıyan elemanlar) Kirişlerde (öncelikle eğilme ve kesme yüklerini taşıyan elemanlar) da kriterler aynı mıdır? nasıldır?)

Sadece analitik olarak mı gösterilecek yoksa testler ile de desteklenmeli midir?

Bu madde tüm moment aktaran bağlantıları kapsamaktadır mı? MAB1,2,3 ve 4 de bunu sağlamalı mı? Yoksa bunların zaten sağladığı kabul ediliyor mu?

Benzer şekilde moment aktaran bir soketli kolon bağlantısı hangi kabul kriterlerini sağlamalıdır?

Son olarak; dayanım fazlalığı katsayısı ile tasarlanan moment aktaran birleşimlerinin tasarımının esas olduğu TBDY 2018 uyarınca, doğrusal kalması öngörülen bu detaylarda neden sünek davranışla ilgili bir kriter bulunmaktadır?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Hoş geldiniz, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru ve Cevapları Platformu sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
Türkiye Prefabrik Birliği | Anasayfa
...