Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru & Cevapları Platformuna Hoşgeldiniz. Soruları eklemeden önce Beton Prefabrikasyon El Kitabı ve önceki soruları bakmanızda fayda var.
4.5 kategorisinde tarafından
TBDY 2018 yönetmeliği Tablo 4.2'de yer alan Etkin Kesit Rijitlik Çarpanı yalnız deplasman kontrolü yapılırken mi yoksa tüm yapının kombinasyonlarında mı kullanılacak?

1 cevap

tarafından
Tablo 4.2 de farklı betonarme elemanlar için tanımlanan Etkin Kesit Rijitlik Çarpanının kullanım şekli "Madde 4.5.8. Betonarme Taşıyıcı Sistem Elemanlarının Etkin Kesit Rijitlikleri" başlığı altında tanımlanmıştır. Madde 4.5.8.1 e göre; Dayanıma Göre Tasarım kapsamında betonarme taşıyıcı sistem elemanlarının kesit özelliklerinin modellenmesinde Tablo 4.2’de verilen etkin kesit rijitliği çarpanları kullanılacaktır. Made  4.5.8.3 e göre; Etkin kesit rijitlikleri çarpanları, sadece deprem etkili yük birleşimleri içinde yer alan ve bu birleşimlere giren yükler altındaki hesaplarda uygulanacaktır.
Hoş geldiniz, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru ve Cevapları Platformu sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
Türkiye Prefabrik Birliği | Anasayfa
...