Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru & Cevapları Platformuna Hoşgeldiniz. Soruları eklemeden önce Beton Prefabrikasyon El Kitabı ve önceki soruları bakmanızda fayda var.
8.3 kategorisinde tarafından
Deprem yönetmeliğinin 8.3.1.11 nolu maddesinde yer alan kiriş üst tabla genişliği min. ln/50 'den küçük olmayacaktır ibaresi eğik çatı kirişi ve aşıklar için de geçerli midir yoksa sadece kat kirişi ve/veya tali kirişler için mi geçerlidir?

1 cevap

tarafından
Eğilme etkisinde kiriş üst başlığında (basınç başlığı) gerçekleşebilecek yanal burkulma durumuna önlem olarak; kirişlerin ve eğik çatı kirişlerinin üst başlık genişliklerinin ln/50 den küçük olmaması gerekmektedir. Aşık geometrisinin belirlenmesinde, öngerme kuvvetinden dolayı burkulma ve eğilme etkisinde yanal burkulma kontrollerinin de yapılması uygun olacaktır. Bu konudaki örnek, Beton Prefabrikasyon El Kitabı Bölüm 6.3.2.1 de yer almaktadır.
Hoş geldiniz, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru ve Cevapları Platformu sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
Türkiye Prefabrik Birliği | Anasayfa
...