Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru & Cevapları Platformuna Hoşgeldiniz. Soruları eklemeden önce Beton Prefabrikasyon El Kitabı ve önceki soruları bakmanızda fayda var.
8.3 kategorisinde tarafından
Bölüm 8 de belirlenen şekilde aşıklar ve elastik çaprazlar tanımlanarak yapılan çatı diyaframı yönteminde cephe kolonları (parapetli eleman taşıyan) tüm sisteme etkileyen yatay deprem kuvvetlerine mağruz kalmaktadır. Çatı diyafram kabulu yapılmadan önce sadece  taşıdığı düşey yükler ve rüzgar etkili olurken, diyaframa bağlanması sebebiyle iç kuvvetleri çok artmaktadır. Modelleme esnasında özel bir uygulama yapılacak mıdır?

1 cevap

tarafından

İki farklı yaklaşım izlenebilir: 

  • Cephe kolonlarının üst bağlantısı çerçeve düzleminde "kayıcı mesnetli" oluşturularak, üç boyutlu çözümde bu düzlemde yatay yük almamaları sağlanabilir.
  • Cephe kolonlarının üst bağlantısı her iki düzlemde "mafsallı mesnetli" oluşturularak, üç boyutlu çözümden elde edilen iç kuvvetlere göre tasarım yapılır.
Hoş geldiniz, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru ve Cevapları Platformu sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
Türkiye Prefabrik Birliği | Anasayfa
...