Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru & Cevapları Platformuna Hoşgeldiniz. Soruları eklemeden önce Beton Prefabrikasyon El Kitabı ve önceki soruları bakmanızda fayda var.
Tablo 4.1 kategorisinde tarafından
''B.14 Deprem etkilerinin tamamının çatı düzeyindeki bağlantıları mafsallı olan ve yüksekliği 12 m’yi geçmeyen süneklik düzeyi yüksek kolonlar tarafından karşılandığı tek katlı binalar'' ifadesinde geçen tek katlı binalar ibaresinde çatı katı kat olarak sayılıyor mu ? Ayrıca ''8.7.1.Kolonları çatı kotunda mafsallı tek katlı çerçevelerden oluşan önüretimli betonarme binalarda; bina taban alanının %25’ini geçmemek kaydıyla kısmi ara kat oluşturulması durumunda, bu kısmi ara katın yatay rijitliğinden dolayı çatı diyaframında oluşacak ilave iç kuvvetler ve plandaki burulma düzensizliği dikkate alınacak ya da bu düzensizliğin ortadan kaldırılması için kısmi ara katlı bölüm derz ile ayrılacaktır.'' ifadesinde bulunan arakat ifadesi tek katlılık şartını bozuyor mu?

1 cevap

tarafından

Sorunun ilk bölümü "çok katlı binanın çatı katı" olarak anlaşılmıştır. TBDY2018 Tablo 4.1 B.15 de tanımlanan koşul; çok katlı binanın toplam yüksekliğini değil, sünek konsol kolonlardan oluşturulmuş katın (bu durumda çatı katı) yüksekliğini tanımlamaktadır. 

Sorunun ikinci bölümünde "bina taban alanının %25’ini geçmemek kaydıyla kısmi ara kat" tek katlılık şartını bozmuyor. Derz ile ayrılmamış kısmi ara kat nedeniyle ortaya çıkacak yatay rijitlik düzensizliği ve burulma düzensizliği üç boyutlu hesap modeli sayesinde yapısal davranışa katılmış olacaktır.

Hoş geldiniz, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru ve Cevapları Platformu sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
Türkiye Prefabrik Birliği | Anasayfa
...