Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru & Cevapları Platformuna Hoşgeldiniz. Soruları eklemeden önce Beton Prefabrikasyon El Kitabı ve önceki soruları bakmanızda fayda var.
Tablo 4.1 kategorisinde tarafından

TABLO 4.1 B.14 DE "DÜŞEY YÜKLERİN BAĞLANTILARI MAFSALLI ÖNÜRETİMLİ VE İKİ DOĞRULTULU ÇERÇEVELER İLE, DEPREM ETKİLERİNİN TAMAMININ İSE SÜNEKLİLİK DÜZEYİ YÜKSEK YERİNDE DÖKME BOŞLUKSUZ VE/VEYA BAĞ KİRİŞLİ (BOŞLUKLU) BETONARME PERDELERLE KARŞILANDIĞI BİNALAR" İFADESİNDEKİ DEPREM ETKİLERİNİN TAMIMI  İBARESİNE GÖRE BÜTÜN DEPREM KUVVETLERİNİ PERDELER Mİ ALACAK ? KOLONLARA HİÇ DEPREM KUVVETİ ETKİMEYECEK Mİ ? YA DA KOLON VE PERDELERİN KARŞILAMASI GEREKEN DEPREM KUVVETİNİN YÜZDELERİ VAR MIDIR ? 

TEŞEKKÜR EDERİM.

1 cevap

tarafından

TBDY-2018 TABLO 4.1 B14 de tanımlanan taşıyıcı sistemde;

  • düşey yükler "bağlantıları mafsallı iki doğrultuda teşkil edilen çerçeveler" ile
  • yatay yüklerin (deprem yükleri) tamamı "süneklik düzeyi yüksek perdeler"  ile

taşınmaktadır. 

Perdelerde, zemin ve temel özelliklerinden dolayı "tam ankastre mesnetlenmenin" sağlanamaması ve/veya döşeme sistemi düzlem içi rijitliğinin tam sağlanamaması nedeniyle "taşıyıcı sistemde atalet kuvvetlerinin tamamının perdelere aktarılamaması" durumlarına karşılık; taşıyıcı sistemde "rezerv kapasite" oluşturabilmek için, Madde 4.3.4.5 ve Madde 4.3.4.6 daki tanımlamalardan da esinlenerek aşağıdaki iki aşamalı yol izlenebilir.

ADIM #1: TABLO 4.1 B14 gereği, yatay yüklerin tamamının sünek perdeler tarafından taşındığı durum için tasarım gerçekleştirilir. 

ADIM #2: Yatay yüklerin %75 inin sünek perdeler tarafından, %25 inin ise kolonlar tarafından taşındığı durum için tasarım kontrol edilir. 

Hoş geldiniz, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru ve Cevapları Platformu sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
Türkiye Prefabrik Birliği | Anasayfa
...