Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru & Cevapları Platformuna Hoşgeldiniz. Soruları eklemeden önce Beton Prefabrikasyon El Kitabı ve önceki soruları bakmanızda fayda var.
Tablo 4.1 kategorisinde tarafından
Tek katlı derken burada tek arakatlı (kiriş ve döşemelerden oluşan) bina ve onun üstünde bir çatı anlıyorum. B15 de bahsedilen bütün bağlantılar mafsallı olduğu için(hem arakat hemde çatı mafsallı) temel seviyesinden arakata ve ordanda çatıya kadar uzanan kolon aslında tek bir konsol olarak davranmaktadır. Bu durumda 12 metreden kasıt toplam bina yüksekliğidir diye düşünüyorum.

1 cevap

tarafından

TBDY-2018 Tablo 4.1 B15 de tanımlanan taşıyıcı sistem, temel seviyesinde ankastre mesnetlenmiş diğer tüm bağlantıları ise mafsallı olan kolonlardan oluşmaktadır.  Bu kolonlarda eğilme momenti diyagramı temele seviyesine doğru artan formda olup , en büyük eğilme momenti (Mmaks) kolon tabanındadır. Soruda yapılan tespit doğrudur.

Hoş geldiniz, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Soru ve Cevapları Platformu sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
Türkiye Prefabrik Birliği | Anasayfa
...